Prekogranični region Prokletije – Bjeshkët e Namuna karakteriše slično prirodno i kulturno nasljeđe, bez obzira što je podijeljen državnim granicama. Kako bi iskoristili taj potencijal, poboljšali kvalitet života u navedenom području i stvorili održiv ekonomski razvoj, kreiran je projekat Prokletije – izvrsna outdoor ponuda sa ciljem ojačavanja prekogranične zone Prokletija kao outdoor destinacije.
U posljednjih 10 godina, naročito uspostavljanjem zaštićenog područja Prokletije – Bjeshkët e Namuna od strane Kosova i Crne Gore, turizam ima značajnu ulogu u lokalnoj ekonomiji. Dolaskom sve većeg broja turista koji posjećuju ovo područje, javljaju se određene potrebe i nedostaci koje treba prevazići. Turisti posmatraju ovo područje kao jedno, dok se turističke agencije fokusiraju na teritoriju svojih država, čime cijeli turistički sektor gubi na kvalitetu ponude. Kako bi to postigli, dvije regionalne razvojne agencije sa Kosova i Crne Gore, i dvije vodeće institucije za razvoj turizma iz Peći i Plava su se udružile radi unapređenja ponude i jačanja ekonomskog sektora u obje zemlje.
Kako bi omogućili da region Prokletije- Bjeshkët e Namuna zaista postane prekogranična outdoor destinacija, razvijena je mreža od oko 300 km staza za planinarenje i biciklizam koje su markirane, i koje nude odgovarajuće veze između Kosova i Crne Gore. Takođe, osmišljene su i dvije tematske staze koje povezuju ove dvije države. Cijeli pogranični region je opremljen odmorištima, vidikovcima i parkinzima za bicikla.
Posebna pažnja je posvećena prikupljanju informacija za turiste duž markiranih staza sa svim uslugama (hrana, smještaj, kampovanje, servisiranje opreme, iznajmljivanje opreme, kulturne tačke i sl.) i kreiranju mapa sa datim informacijama. Mape i info table su postavljene duž cijele pogranične zone kako bi se obezbijedila sigurnost posjetilaca i poboljšala orijentacija na stazama.
Kako sve veći broj ljudi koristi tehnologiju za orijentaciju u prirodi prikupljeni su GPS zapisi i napravljena mobilna aplikacija sa svim podacima koji su neophodni posjetiocima ovog regiona. Takođe, sve informacije se nalaze na inernet portalu gdje je predstavljena cjelokupna ponuda pogranične zone, što olakšava i turistima i turističkim agencijama da dođu do potrebnih informacija.
Projekat će stimulisati ekonomski razvoj i stvoriti nove prilike za zapošljavanje. Ovakve aktivnosti će privući sve veći broj gostiju i stvoriti prilike za povećanje prihoda postojećih i otvaranje novih malih biznisa za pružanje turističkih usluga.
Projekat sprovode Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije u saradnji sa Turističkom organizacijom Plav kao i partnerima sa Kosova – Regionalna razvojna agencija WEST i Turistička organizacija Peć. Finansiran je od strane Evropske unije, kroz IPA II program Crna Gora – Kosovo 2014-2020, i Ministarstva javne uprave Crne Gore.